Най-напред едно уточнение. Ние, създателите на тази идея, сме подготвили с много желание информацията в този сайт, за да прекарате едно незабравимо приключение в планината. Правим всичко по силите си за да популяризираме Понор сред различни групи от обществото за благото на района, неговите дух и памет. Молим ви да имате предвид, че полето на нашата работа се ограничава до това.
Ние не водим групи в планината, не организираме туроператорска или друга подобна дейност, включително не сме страна по правна или друга договореност, която може да има пряка или косвена връзка с вашата безопасност по време на преходите ви в Понор планина. Вие поемате по маршрута си на ваш собствен риск и на ваша отговорност.
Прочетете внимателно преди да тръгнете на път
2. Много от пътеките не са маркирани. Съществува съществен риск от загубване, ако не използвате GPS навигация, карти или ако се отклоните от обособилите се с времето пътища. Бъдете особено внимателни при намалена видимост от мъгла.
3. Запасете с нужното количество храна според вашите нужди. Храна можете да намерите на Петрохан, Заселе, Зимевица, Гинци, Брезе, Искрец и Своге. Направете разумен разчет.
4. Макар районът да е богат на водни ресурси, в горещите дни намирането на питейна вода може да е проблем, с който може да се сблъскате.
5. Като всяка планина и Понор не е пожалена от гръмотевици. Има случаи на починали овчари от гръмотевични удари.
6. В горещите летни дни има опасност от слънчев удар и изгаряния на кожата. Използвайте шапка, слънцезащитен крем, подходящ за вашата кожата и пийте вода, за да избегнете дехидратация.
7. Не препоръчваме зимен преход без нужната екипировка. В планината има чести виелици, които могат да имат фатален край за неподготвените туристи.
8. Стъпвайте внимателно. За да намалите риска от изкълчване или счупване на крак носете високи обувки с дебели подметки.
9. На някои места има пропасти и отвесни скали. Тези места са много красиви (както скалния феномен Столо), но не се надвесвайте и бъдете много внимателни. Не влизайте в пещера ако не сте напълно сигурни какво правите.
10. В планината има диви животни. Може да срещнете чакали, диви свине и др. Не ги дразнете, особено майка с малките ѝ. Планината е техния дом и вие сте гости в този дом. Нека има взаимно уважение между хората и животни в името на безопасността на едните и другите. Пазете се от змии и кучета.
11. Не яжте гъби или други растения, ако не сте напълно уверени в това, което правите. НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ! Територията на планината е част от НАТУРА 2000 и това води след себе си определени ограничения.
12. Възможни са алергични реакции вследствие на ухапвания от насекоми.
13. Ако палите огън не го оставяйте без надзор. В сухите летни дни една искра може да предизвика неконтролируем горски пожар, от каквито Понор планина си е патила не един и два пъти.
14. Не забравяйте, че на много места няма обхват на мобилните телефони. Дори да има и да успеете да се обадите на тел. 112 за помощ в случай на нужда, ще минат часове преди тя да дойде.
15. Най-голяма опасност за човека в планината си остава – човекът. Съвсем реална е възможността да се натъкнете на иманяри или дървосекачи без съответните разрешителни. И едните и другите са много чувствителни към хора с фотоапарати. Внимавайте да не попаднете между ловджиите и техните обекти на лов.
16. Ходете с главата си.
Ако изпаднете в беда потърсете Планинска спасителна служба при Българския червен кръст на телефони:
- единния европейски телефон за спешни и аварийни обаждания 112
- централния денонощен пост на ПСС тел. 02 963 20 00 или 1470