Понорски топоними в Антарктика

Според установената международна уредба и практика, нови имена се дават от отделните страни участващи активно в научното изследване на южната полярна област. От 1992 г. Научният комитет за антарктически изследвания (SCAR) поддържа единен международен регистър на наименованията в Антарктика, в който са включени и българските.
Същевременно е възприето правилото нови имена да се дават само на безименни обекти, попадащи в района на Договора за Антарктика, а именно на юг от 60-тия паралел южна ширина. С това се избягва дублирането на различни имена за един и същ географски обект.
Водени от любопитството решихме да проверим дали топоними от нашата Понор планина, случайно не са намерили своето място и на най-южния континент на планетата. Ето до какви резултати доведе търсенето ни. Ако сме пропуснали някой, ще сме ви благодарни да споделите с нас.
Връх Брезе
Предимно покрит с лед връх с височина 1450 м.н.в. от източната страна на планината Хавър в северната част на остров Александър. Разположен 11.2 километра югоизточно от връх Понтида, 13.15 километра на юг-югоизток от връх Нюман, 22.5 километра западно от връх Сандърсън в планината Руан, и 17.37 километра на север-северозапад от централната височина на върхове Ландърс в планина Софийски университет.
Издига се над Руска седловина на североизток и ледника Форман на запад. Посетен на 8 януари 1988 г. от геоложкия екип на Христо Пимпирев и Борислав Каменов (Първа българска антарктическа експедиция), и Филип Нел и Питър Маркуис (Британска антарктическа служба).
Регион: Остров Александър
Картографиране: британско от 1971 г.
Произход на името: Наименуван на селищата Брезе в Южна и Западна България.
Дата на одобрение: 23 март 2017 г.
Годечки хълм
Скалист хълм с височина 410 м.н.в. в долната част на ледника Хюрън, остров Ливингстън. Разположен в северното подножие на Тангра планина, 2.5 километра на запад-югозапад от н. Яна, 570 метра западно от северния край на Черепишки рид, 2.52 километра на север-северозапад от връх Хелмет (Шлем), 1.34 километра на север-североизток от връх Ситалк, 2.25 километра на изток-североизток от Нестинарски нунатаци, 1.97 километра източно от Кукерски нунатаци и 3.1 километра югоизточно от Златоградски камък.
Регион: Южни Шетландски острови.
Българско топографско проучване: Тангра 2004/05.
Картографиране: българско от 2005 г. и 2009 г.
Произход на името: Наименуван на град Годеч в Западна България.
Дата на одобрение: 11 април 2005 г.
Свогенска могила
Покрит с лед връх с височина 560 м.н.в. в хребет Боулс, остров Ливингстън. Разположена 620 метра югозападно от връх Боулс, 3.1 километра североизточно от прохода Орфеева порта, 3.57 километра източно от връх Резен и 1.12 километра югоизточно от връх Чирпан. Издига се над лед. Перуника на запад и юг.
Регион: Южни Шетландски острови
Българско топографско проучване: Тангра 2004/05
Картографиране: българско от 2009 г.
Произход на името: Наименувана на град Своге в Западна България.
Дата на одобрение: 4 ноември 2005 г.
Хълм Заноге
Покрит с лед хълм с височина 710 м.н.в. в северозападния край на Средногорските възвишения, полуостров Тринити. Разположен 6.53 километра северозападно от Игнатиев връх, 2.6 километра северно от хълм Гребен, 2.96 километра на изток-североизток от хълм Хансън, 4.78 километра югозападно от Еремийски хълм и 4.41 километра западно от връх Корнър.
Регион: Земя Греъм
Картографиране: британско-немско от 1996 г.
Произход на името: Наименуван на селището Заноге в Западна България.
Дата на одобрение: 6 декември 2010 г.
Връх Заселе
Покрит с лед връх с височина 1250 м.н.в. в югоизточното подножие на плато Детройт, Бряг Норденшолд от източната страна на Антарктическия полуостров. Разположен между горните течения на ледниците Поларис и Пайк, 4.82 километра на запад-северозапад от връх Лъки, 6 километра северно от хълм Уизъл, 4.1 километра североизточно от рид Болгар, и 26.95 километра на юг-югоизток от връх Волов на Бряг Дейвис. Стръмни и частично свободни от лед западни склонове.
Регион: Земя Греъм
Картографиране: британско от 1974 г.
Произход на името: Наименуван на селището Заселе в Западна България.
Дата на одобрение: 16 февруари 2011 г.
Карта на обектите
Източници
1. Справочник на българските географски имена в Антарктика, Комисия по антарктическите наименования. Съставил: Любомир Иванов, Институт по математика и информатика, БАН. Председател, Комисия по антарктическите наименования, март 2020
2. apcbg.org
3. wikipedia.org
4. Снимка – Остров Ливингстън на David Stanley, публикувана в wikimedia.org